BETHLEN GÁBOR GYERMEKKORA
"Erdélyországi őszi rónaságon,
ütközetben megfáradt hadak,
Fejedelem, ma néma hódolattal
színed előtt, ímhol megállanak"
Áprily Lajos: A fejedelemhez
Köszöntünk Tündérországban, nem a mesék birodalmából szólunk hozzád, hanem a tündérszép Erdélyből, azért vagyunk itt, hogy elmeséljük Bethlen Gábor életének történetét. Régen, 400 évvel ezelőtt lett Erdélyország fejedelme, nem született fejedelemnek, hosszú út vezetett, akárcsak a mesék főhősének, Erdélyország trónjának megszerzéséig, kemény megpróbáltatásokat, próbákat állt ki, majd ellenségtől kellett szeretett birodalmát védelmeznie. Repüljünk vissza az ő évszázadába, a XVII. század első felébe, kerülj beljebb a gyönyörű Erdélyországba, vedd a feladatlapod, a tollad, fogd az egeret!
Induljulhatunk? Előbb bemutatkozunk, a többit majd útközben megtudod.
Sára vagyok,
a fejedelemasszony komornája.
Boldizsár vagyok,
a fejedelem lovásza.
MÁRIS ITT VAGYUNK MAROSILLYÉN, A FEJEDELEM SZÜLŐHÁZÁBAN, nézz szét nálunk, a Maros folyó északi partján lakunk, alig 20 km-re Déva várától. Amit látsz, az a szépen rendbe hozott vörös tetős torony, a legenda szerint Bethlen Gábor szülőházának megmaradt része, a hajdani vár egy tornya. Itt látta meg a napvilágot gazdám, bár nem ebben a toronyban, 1580. november 15-én az iktári Bethlen Farkas és szárhegyi Lázár Druzsina ( más leírásban Fruzsina) fiaként. Jóuram tehetős családba érkezett, a szülők vagyona: egy vár és négyszáz jobbágyház. A várat gazdám apja Bethlen Farkas, Báthori István fejedelemtől kapta, akinek vitézül harcolt seregében. Édesanyja hozománya is több ezer holdra rúgott. A katolikus hitben nevelkedő Lázár Druzsina asszony a gyergyói Szárhegyről került Bethlen Farkas mellé.
SZÁMOLJ VELEM! HÁNY ÉVE IS SZÜLETETT BETHLEN GÁBOR? Remélem, jól számoltál, s rávágtad, hogy 433 évvel ezelőtt. Járd körbe a tornyot, megtalálod a fejedelem emléktábláját, olvasd el a feliratot!
A Bethlen Gábor Kollégium diáksága 1909-ben helyezte el ezt az emléktáblát. A mai modern utóda annak a másik, a fejedelem címerével díszített, kőbe vésett feliratnak, amellyet még Bethlen Gábor életében, 1627-ben öccse, István készíttetett. Az a tábla sajnos eltűnt.
GÁBOR ÉS ÖCCSE, ISTVÁNKA MAROSILLYÉN ISMERKEDETT A VILÁGGAL, itt tanultak meg olvasni, számolni, itt hallgatták a bibliai történeteket. Gábor alig töltötte be a tízedik évét, mikor meghalt az édesapja Bethlen Farkas. Szomorúak voltunk, a nagyúr korai halála miatt, el kell hagynunk Marosillyét. A fejedelem már korábban elrendelte, hogy végvár nem maradhat kiskorú kezén, Marosillye meg a török határon állt.
Báthori Zsigmond fejedelem úr saját kezelésbe vette Gáborka jussát. Nem tehettünk mást Druzsina asszonnyal meg a két gyerekkel, minthogy Lázár András uramékhoz, a nagyasszony testvérbátyjához költöztünk, a szárhegyi kastélyba. Lázár András uram fontos ember Erdélyben, ő állt a keleti határvidék közigazgatásának élén, mint a székelyföldi főbíró.
TÜNDÉRKERT LETT ÚJRA
JÖJJÜNK VISSZA A XXI. SZÁZADBA! MOST, HOGY KÖRBEJÁRTAD A VERES-BÁSTYÁT, TE IS ÉSZREVETTED, MILYEN REMEKÜL FEL VAN ÚJÍTVA? Nem mindig volt ilyen takaros, Bethlen Gábor születésének 425-ik évfordulójára tették rendbe. Nézd, ilyen borzalmas állapotban volt a felújítás előtt, mára viszont ilyen lett!
NÉZD MEG A KERTET ÉS A TORNYOT IS !


MINDENT NÉZZ MEG! Gyönyörűek ezek a reneszánsz ablakok, milyen jó, hogy helyreállították az épületet. A torony rendbehozatalában fontos szerepe volt a Szent Ferenc Alapítványnak és Böjte Csabának, az alapítvány elnökének.
A VERES-BÁSTYA ÉLETE MA
A Veres-bástya ma Erdély gyönyörű műemléke, Bethlen Gábor szülőhelyére egész évben szeretettel várják az érdeklődőket, hogy Erdély arnykoráról, és a nagy fejedelméről meséljenek. A Veres-bástyának még facebook oldala is van, olvasd el annak a szívmelengető eskünek a szövegét, amit az örökség napon mondanak az erdélyi gyerekek.
"Én esküszöm, hogy mindenkor arra törekszem, hogy a Veres-bástya hírnevét öregbítsem. Őrségi szolgálatomhoz méltó magatartást tanúsítok. Mindig a legjobb tudásom szerint járok el, ismereteimet állandóan gyarapítom. Megszületendő gyermekeimmel, unokáimmal megismertetem a marosillyei szülőházat. Isten engem úgy segéljen!"